Zdrowie

7 ważnych zasad futsalu, których należy się nauczyć przed rozpoczęciem gry

Gry w piłkę futsalową są bardzo popularne i nie mniej konkurencyjne w stosunku do piłki nożnej. Poza tym, że można grać z mniejszą liczbą osób i mniejszym polem niż jego „brat”, zasady futsalu również nie są zbyt skomplikowane dla większości zwykłych ludzi. Futsal to sport, w którym gra się zespołowo, a dokładniej 2 drużyny po 5 zawodników (w tym bramkarzy) w każdej drużynie. Mimo, że wygląda jak miniaturowa piłka do futbolu, piłka używana w futsalu jest mniejsza i twardsza niż piłka używana w dużej piłce terenowej. Jedną z najbardziej różniących się zasad futsalu od piłki nożnej jest brak systemu spalonego. Ponadto futsal nie rozpoznaje terminu „wrzut”, ponieważ piłka do futsalu, która opuszcza boisko, musi zostać ponownie wprowadzona, uderzając ją na linii boiska, a następnie kopiąc ją do kolegi z drużyny.

Międzynarodowe zasady futsalu

Ubrania i buty do futsalu nie są najważniejszymi rzeczami, które musisz przygotować, gdy chcesz uprawiać ten sport na oficjalnej imprezie. Musisz rozumieć wytyczne FIFA dotyczące Futsal Laws of The Game 2020, w tym:

1. Piłka do futsalu

Piłki do futsalu mają swoją specyfikację.Piłki do futsalu są wykonane ze skóry, mają okrągły kształt i mają średnicę 62-64 cm. W oficjalnych meczach FIFA reguluje również wagę piłki do futsalu w granicach 400-440 gramów i ma siłę odbicia 50-65 cm.

2. Zastępstwo

W przeciwieństwie do piłki nożnej, zmiany w regulaminie futsalu nie muszą czekać na zatwierdzenie przez sędziego. Innymi słowy, gracze z krawędzi linii mogą bezpośrednio wchodzić na boisko podczas gry, o ile zastępowany gracz opuścił boisko jako pierwszy. Liczba zmian nie jest ograniczona. Jednak w rozgrywkach FIFA (np. Mistrzostwa Świata w Futsalu) lub federacjach regionalnych (np. AFC dla Azji i UEFA dla Europy) zmiany są zwykle ograniczone do maksymalnie 9 zmian na mecz. Ta zasada nie ma zastosowania, jeśli na boisku znajduje się zawodnik, który chce na zmianę pełnić funkcję bramkarza. W takim przypadku zawodnik musi wcześniej powiadomić sędziego, a zmiany mogą być dokonywane tylko w przerwie (np. gdy piłka wypadnie lub nastąpi wykop od bramki). Jeżeli zawodnik nie przestrzega przepisów futsalu dotyczących zmiany zawodników, sędzia ma prawo nałożyć sankcje. Sankcją może być ostrzeżenie lub bezpośrednie wydalenie zawodnika z boiska.

3. Czas trwania meczu

Mecze futsalu rozgrywane są przez 2 x 20 minut. To znaczy, regulator czasowy zostanie zatrzymany, gdy piłka wyjdzie (albo poza boisko, albo gdy nastąpi kopnięcie) i zostanie ponownie aktywowany dopiero po powrocie piłki na boisko. [[Powiązany artykuł]]

4. Koniec czasu

W futsalu termin time-out jest również znany jako w koszykówce. Każda drużyna ma swój udział koniec czasu 1 raz na połowę z przerwą 1 minuty. Jeśli zespół nie pyta koniec czasu w pierwszej rundzie kwota nie będzie kumulowana do drugiej rundy. Tymczasem, jeśli mecz przejdzie do dogrywki, to koniec czasu nie dotyczy.

5. Cel Rozpoczęcie

W zasadach futsalu gracze mogą natychmiast kopnąć piłkę Rozpoczęcie w kierunku celu. Jeśli wpadnie do bramki, kopnięcie zostanie uznane za ważną bramkę. Tymczasem popchnięcie przez bramkarza spowoduje natychmiastowe wykonanie rzutu rożnego.

6. Rzut wolny

Rzuty wolne można wykonywać w obrębie pola karnego, podobnie jak w piłce nożnej, rzuty wolne mają miejsce, gdy w pewnym momencie jest faul. Różnica polega na tym, że w regulaminie futsalu rzuty wolne mogą wystąpić również w polu karnym, a mianowicie w formie rzutów wolnych bezpośrednich lub rzutów wolnych pośrednich. Rzut wolny bezpośredni oznacza, że ​​można go wrzucić bezpośrednio do bramki i jeśli bramka zostanie automatycznie uznana za ważną. Tymczasem rzut wolny pośredni oznacza, że ​​zostanie uznany za ważny tylko wtedy, gdy trafi w ciało innego gracza (zarówno przeciwników, jak i kolegów z drużyny). Rzut wolny poza polem kar musi być wykonany w czasie krótszym niż 4 sekundy. W przeciwnym razie sędzia uzna to za faul, więc piłka zostanie przekazana drużynie przeciwnej.

7. Rzut karny

Sędzia przyznaje rzut karny, gdy faul został popełniony w polu karnym (również podczas rzutu wolnego) lub gdy poważny faul został popełniony poza polem karnym. Bramki stworzone z ławki kar są zawsze uznawane przez sędziego za ważne.