Zdrowie

Sepak Takraw: Jak grać, zasady, sprzęt

Sepak takraw to gra w piłkę podobna do siatkówki, ale piłka jest bita stopami. Samo słowo sepak takraw pochodzi z dwóch języków. Sepak, który pochodzi z języka malajskiego, co oznacza kopanie, oraz takraw, który pochodzi z języka tajskiego, co oznacza piłkę wykonaną z rattanu. Podczas gry zawodnicy nie mogą w ogóle używać rąk, a jedynie dotykać piłki stopami, głową, klatką piersiową i kolanami. Sepak takraw pochodzi z regionu Azji Południowo-Wschodniej i jest popularny w kilku krajach, takich jak Malezja, Tajlandia i Indonezja. Ten sport istnieje od XV wieku, ale dopiero w latach czterdziestych XX wieku stworzono oficjalne zasady sepak takraw.

Zasady w sepak takraw

Podstawowe zasady gry w sepak takraw są w rzeczywistości dość proste. Oto rzeczy, na które należy zwrócić uwagę:

1. Zasady dotyczące graczy w drużynie takraw

W oficjalnym meczu sepak takraw liczba graczy w każdej drużynie wynosi 3 osoby. Poniżej znajduje się wyjaśnienie graczy w każdej drużynie.
  • Gracz, który znajduje się na środku pola i działa jako serwujący lub który rozpoczyna piłkę, jest znany jako tekong.
  • Pozostali dwaj gracze są określani jako podajniki i napastnicy.
  • Podajnik to zawodnik, który znajduje się po wewnętrznej lewej stronie, podczas gdy napastnik znajduje się po wewnętrznej stronie prawej.
  • Podajnik i napastnik mają za zadanie przetworzyć piłkę na boisku i oddać ją stojącemu pośrodku tekongowi.
  • Podczas zagrywki tekong nie może stać poza środkowym kołem.

2. Sprzęt do gry sepak takraw

W tradycyjnej grze sepak takraw używana jest piłka wykonana z rattanu, który jest skręcony w taki sposób, że tworzy okrąg. Jednak w oficjalnych meczach istnieją warunki, których należy przestrzegać w przypadku używanej piłki, a mianowicie:
  • Wszystkie piłki używane w meczu muszą najpierw zostać zatwierdzone przez oficjalną komisję lokalną.
  • Piłka jest wykonana z pewnego materiału syntetycznego, który jest tkany jak rattan i ma 12 otworów i 20 punktów przecinających się.
  • Zastosowane pole ma powierzchnię 13,4 x 6,1 metra.
  • Siatka montowana jest na środku boiska za pomocą pali o wysokości 1,5 m dla zawodniczek i 1,42 m dla zawodniczek.

3. System punktacji w sepak takraw

Każda drużyna otrzyma punkt, jeśli uda jej się wykonać dośrodkowanie piłki na pole przeciwnika bez odbicia lub jeśli przeciwnik popełni błąd. Gra sepak takraw składa się z dwóch zestawów. Każdy set zostanie ukończony, jeśli drużyna zdobędzie 21 punktów. Jeśli punkty każdej drużyny są równe 20-20, gra będzie kontynuowana do momentu, gdy każda drużyna osiągnie różnicę wyników wynoszącą 2, a maksymalny wynik na drużynę wynosi 25 Jeśli każda drużyna wygrywa w jednym secie, wtedy będzie dodatkowy set o nazwie „przerwy na remis” z zwycięskim wynikiem 15 punktów. Jeśli podczas dogrywki wynik pozostanie w serii 14-14, gra będzie kontynuowana do momentu, gdy drużyna wygra 2 punktami lub dotknie maksymalnej liczby 17 punktów. Przeczytaj także:Pełne wyjaśnienie gry w siatkówkę i jej podstawowych technik

Jak grać w sepak takraw

Aby móc zdobywać punkty, gracze muszą wykonać poniższe czynności.
  • Serw rozpoczyna tekong po podaniu podania przez podającego lub napastnika.
  • Punkty zostaną przyznane przeciwnikowi, jeśli twoja drużyna dotknie siatki lub wyląduje na własnym boisku.
  • Serwis zawsze rozpoczyna zespół, który właśnie strzelił.
  • Każda drużyna może podać piłkę 3 razy przed skierowaniem piłki do pola gry przeciwnika.
Jeśli jeden z graczy w twojej drużynie popełni błąd, przeciwnik zdobędzie punkt. Oto rzeczy, których nie należy robić, aby przeciwnik nie dostał punktu.
  • Tekong skacze podczas serwowania
  • Zawodnik dotyka siatki podczas rzucania piłki
  • Piłka nie przeszła na boisko przeciwnika
  • Piłka przecina siatkę, ale wypada poza linię gry
  • Piłka została przekazana więcej niż 3 razy za jednym zamachem
  • Dotyka piłki, gdy wciąż znajduje się ona w polu gry przeciwnika (piłka nie przekroczyła siatki)